Pozwól mi zacząć od nowa

W "Książce moich wspomnień" Jarosław Iwaszkiewicz notował:
Przemijają, przemijają, przemijają te obrazy ziemi w głowie, pozostawiając zapach po sobie i zamęt jakiś. Barwna mgła przed oczami nie rozwiewa się, wszystko się miesza, wszystko staje jednym. I raptem z bogactwa obrazów i myśli, z bogactwa spotkanych twarzy i uściśniętych rąk rodzi się zadziwiająca myśl: radość z tego, co się przeżyło.
I wdzięczność zarazem: wdzięczność dla ziemi, która otoczyła mnie taką krasą, wdzięczność dla ludzi, którzy mnie lubili, kochali lub nienawidzili - ale z których każdy wzbogacił choć o jedną cząstkę moje wzrastające człowieczeństwo.
Tym, którzy w tym roku wzbogacili choć o jedną cząstkę moje wzrastające człowieczeństwo z całego serca dziękuję. Za wzruszenia, emocje, niteczki łączące mnie z literackimi zakochaniami, za autorską wrażliwość i przenikliwość która stała się moim udziałem.
I kiedy stary rok odchodzi, chowa się za rogiem doświadczania, wyglądam nowego, wyciągam dłonie głodne kolejnych spotkań, słowami poetyckiego rozmodlenia, Philip'a Levine'a, prosząc:

Pozwól mi zacząć od nowa jako pyłek
kurzu schwytany przez nocne wiatry
wiejące w głąb morza. Pozwól mi zacząć,
tym razem wiedząc, że świat to
słona woda i ciemne chmury, że zgrzyta
i wzdycha całą noc, a świt nadchodzi
powoli i niczego nie zmienia. Pozwól
mi wrócić na ląd po życiu, które wiodło
donikąd.

fragment wiersza Philip'a Levine'a
Pozwól mi zacząć od nowa
120 Zeszyty Literackie
wyd. Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2012


Tymczasem żegnając ten odchodzący, wyznaję: literacko był wyjątkowo zachwycający
dzięki tym spośród wielu książek, które stały się ważnym, dla mnie, spotkaniem.
Ale też żaden rok, mój czytelniczy, także 2012 nie istniałby w pełni bez
"Zeszytów Literackich" ofiarowujących cudownie spełnione podróże w świat poezji,
prozy i te w aspekcie stricte geograficznym.
W 30. rocznicę powołania ZL, najpiękniej dziękuję, że są.

Zaś w Nowym Roku życzę Wszystkim 
"bogactwa spotkanych twarzy 
i uściśniętych rąk", 
ludzi którzy wzbogacać będą nas  swoją pasją i twórczością,
pozwolą wciąż na nowo odnajdywać cząsteczki samych siebie, 
doświadczyć niemożliwego,
zapisać zachwyty dźwiękami muzyki,
zacząć od nowa.


15 komentarzy:

 1. POZWALAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)) :)) :)) :))
  Niech Ciebie też każdego dnia o świcie z radością i entuzjazmem wita życie ,wiara i nadzieja inspiruje a miłość do działania motywuje.
  Pozdrawiam serdecznie na każdy dzień nowego 2013 roku:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ślicznie dziękuję Molekułko :) Spełnienia w każdy nowy dzień Nowego Roku i dla Ciebie!

   Usuń
 2. dziekuje za to, ze bylas czescia mojego 2012 i moglam uszczerbnac twojej wrazliwosci, madrosci i nastroju. moglam nacieszyc sie spokojem, niepokojem, nowa mysla i klimatem tylko twoim. pozdrawiam i zycze szczescia . kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, witaj, jak miło Cię tutaj widzieć. Dziękuję za Twoją obecność w tym mijającym roku, jednocześnie mając nadzieję wciąż na spotkania z Tobą w tym Nowym nadchodzącym. Uściski najserdeczniejsze na Nowy Rok!

   Usuń
 3. Kochana Małgosiu, właśnie uświadomiłam sobie jak bardzo, z wdziękiem, klasą, kunsztem pod względem literackim, kulturalnym, historycznym, Ty właśnie wzbogaciłaś mój rok. Obcowanie z Tobą Małgosiu to niesamowita przygoda, to kontakt ze Sztuką. Serdecznie Ci za to dziękuję, "wróć na ląd", "zacznij od nowa", bądź szczęśliwa. Ściskam mocno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominiczko Kochana, najpiękniej móc się wzbogacać nawzajem. Tak wiele dostaję od Ciebie piękna, sztuki obserwacji, uchwycenia chwili, Twoich impresji. Ja dziękuję, że jesteś, że towarzyszysz mi w chwilach radości i smutku. To wielki dar. Ściskam Cię najmocniej na Nowy Rok!

   Usuń
 4. dziękuję, że w Twoim blogu znajdowałam inspiracje czytelnicze, że nad słowami zatrzymywałam się i dumałam. Pięknego i dobrego 2013 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. e-ka, jak miło że się pojawiasz :) pięknego, czytelniczego Roku 1013 życzę!

   Usuń
 5. Małgosiu, dziekuję za piękne życzenia i Twoją wrażliwość literacką i odczytywania tego, co wokół. Dziękuję, że mogę się tym cieszyć. Bardzo szczęśliwa jestem, że odnalazłam Twój blog. W Nowym Roku życzę Ci samych wspaniałych doznań literackich i realizacji planów.
  serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Montgomerry, ja się cieszę bardzo z tego naszego blogowego spotkania. Miło mi było gościć u Ciebie i czerpać także z Twoich literackich inspiracji. Bogatego i wszechstronnego Nowego Roku 2013 życzę!

   Usuń
 6. Kochana Małgosiu, jestem ogromnie wdzięczna losowi za to, że postawił Cię na mojej drodze. Ubogaciłaś mój świat, wskazałaś mi wiele nowych ścieżek, którymi mogę się przechadzać i zachwycać ich czarem. Dziękuję za tak piękne życzenia noworoczne, Tobie również życzę wiele szczęścia i zachwytów w Nowym 2013 Roku:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Genevieve, ta wdzięczność jest obustronna, bo i ja już nie wyobrażam sobie tej przestrzeni bez Ciebie. Dziękuję, że wciąż jesteś, że mogę dzielić z Tobą moje refleksje i myśli. Za Twoje z całego serca dziękuję, bo zawsze jakże przejmujące wzbogacone muzyką i pięknem. Niech Nowy Rok będzie zachywtem i najpiękniejszym dźwiękiem. Całuję mocno :)))

   Usuń
 7. Droga Małgosiu, minął kolejny rok, w którym mnie fascynowałaś, inspirowałaś i motywowałaś do kolejnych literackich przygód. Jestem Ci niezwykle wdzięczna i wysyłam mnóstwo ciepłych uścisków i ukłonów w Twoją stronę. Bardzo dziękuję za kolejny rok uniesień, którymi moją duszę karmiłaś. Życzę kolejnych wyzwań literackich, fascynujących odkryć i niekończących się słów. Piękne podsumowanie literackie na zdjęciach... z przyjemnością wypatrzyłam tam wiele mi bliskich lektur :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Virginio, to ja ślicznie dziękuję, że się tutaj pojawiasz. Bardzo to miłe :) tym bardziej, że sama przecież tak interesująco opisujesz swoje literackie spotkania. Życzę, abyś miała ich wiele w Nowym Roku i by były dla Ciebie inspiracją, byś zawsze czuła się szczęśliwa na Twoim "pokładzie codzienności". Ściskam Cię najserdeczniej :))

   Usuń
  2. dziękuję bardzo :)

   Usuń

Polecany post

Klisze wspomnień

Twarze umarłych przychodzą tylko w snach. Zamykają moje oczy bym nie ujrzała własnego zdziwienia rozwieszając klisze wspomnień plączących ...