Mondo czyli świat do zaadaptowania

Przyszedł. Niezawodny. Nagusieńki. Cały do obleczenia w słowa, wzruszenia i przeżycia jeszcze nienazwane. Stając się cieniem w dzień i poświatą nocy. Pozwalając się oswoić, ale zachowując swoją odrębność. Nieprzewidywalny, jak nagłe podmuchy wiatru podrywające opadłe liście, sprawiając że jeszcze na ten krótki moment uniosą się ponad swoje zagniecenia i przekwitłe nasycenie barw. Opadając w całkiem nowym miejscu. Nowa nadzieja. Tajemnica każdego poranka. Czas do zaadaptowania. Przygarnięcia. Jak Mondo.
Kiedy do kogoś podchodził, patrzył mu prosto w twarz, uśmiechał się, a jego podłużne oczy zmieniały się w świetliste szparki. W ten sposób nas pozdrawiał. Kiedy ktoś mu się spodobał, zatrzymywał go i pytał: - Chcesz mnie adoptować? I zanim zapytany ocknął się ze zdumienia, był już daleko.
Zatem nim zniknie za rogiem swojego własnego, spełnionego czasu, oddaje nam siebie. W drobnych doznaniach, w nieśmiałości która otwiera oczy o świecie, w pierwszych śladach stóp niepewnie stawianych w progu codzienności. Nowy rok. W nowo otwartej książce.
Piękna dzisiaj pogoda, niebo całkiem błękitne, tak jak lubię. Chciałabym, żebyś był tutaj i mógł je zobaczyć. Morze też jest całkiem błękitne. Niedługo nadejdzie zima. Zacznie się kolejny długi rok.
Oby był on tak nieprzenikniony i przepełniony wrażliwością, jak bohaterowie Jean-Marie Gustave le Clezio "Mondo i inne historie". Mondo, istotnie odnosi się do "świata". Świata dzieci, pełnych ufności, marzeń i potrzeby przeżywania życia w kontakcie, nie tylko z drugim człowiekiem, ale także w zgodzie z naturą, przyrodą, w dążeniu do spełniania własnych pragnień. Dotykania imaginacji, wejścia w krainę fascynacji, pokory dla sił pierwotnych w otaczającej ich naturze i zmienności pór roku. Odbierania otoczenia wszystkimi zmysłami. Nawet kiedy zawodzi wzrok jest zapach i dotyk, smak słonej morskiej wody, odgłos samotności odlatujących ptaków i brzask zapowiadający całkiem nowy dzień pobudzający wyobraźnię do wyostrzenia swoich konturów wyłaniających się zza niskich chmur przyziemnej egzystencji. Kiedy brakuje dachu nad głową wystarczają skrzydła zawieszonych nad głową marzeń, a krople deszczu stają się perełkami pragnień, czasami rozbijających się o szczyty niedościgłych wzniesień.
I staje się, naprzeciw dziecięcej ufności i wiary w spełnienie, przed ucieczką od dorosłości, od cywilizacji burzącej porządek natury świata. Zanurzając się w dziecięcą wrażliwość i umiejętność widzenia świata w najprostszych barwach, w spokojnym tętnie ziemi i regularnym oddechu morza, bo każda z historii Le Clezio jest dotknięciem czubkami palców nieba. Doznania cudu, z jaką Jean-Marie Gustave potrafi uchwycić delikatność dziecięcej wrażliwości. Mondo. Świat. Zanurzony w istocie prawdy sił natury i potędze wyobraźni. 

"Mondo i inne historie" Jean-Marie Gustave Le Clezio
Książka uznana za współpczesną wersję "Małego Księcia"
oraz jedno z największych dokonań współczesnej literatury francuskiej.
wyd. WAB, Warszawa 2011
Literacka Nagroda Nobla 2008 dla J.M.G. Le Clezio6 komentarzy:

 1. Dobrze jest Nowy Rok otworzyć nową książką! Małgosiu, Twoje rekomendacje są zawsze z najwyższej półki, więc mam pewność, że "Mondo i inne historie" są warte przeczytania. Wpisuję sobie tę książkę na moją listę a Tobie życzę bardzo przyjemnej lektury i udanego tygodnia. Pozdrawiam gorąco:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Genevieve, mam nadzieję, że się nie rozczarujesz. Le Clezio skradł moje serce jakiś czas temu, więc moja ocena może być nieco draśnięta zauroczeniem, ale literacki Nobel mówi sam za siebie :) Ściskam Cię ciepluteńko.

   Usuń
 2. Jak bardzo lubię czytać Ciebie! Dzięki Tobie staję się lepsza..bo ksiązka to zaczarowany świat ,o którym jak zawsze pięknie piszesz.Książkę tę dostała moja starsza córa,nota bene Małgosia :)
  ( pod choinkę w ub.roku! ) czyli jest u niej na półce , więc ja jeszcze nie przeczytałam , Małgosiu! Mobilizujesz mnie! Ściskam gorąco i dziękuję!! Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Oleńko, a widzisz, czekała sobie na swój moment. Cichutko na półeczce, a teraz dopomina się, aby ją przygarnąć. Po prostu Mondo :) Przepięknej lektury życzę. Uściski najserdeczniejsze!

   Usuń
 3. Dzieciństwo to czarodziejska kraina ,która pozwala nam czerpać radość z życia bez względu na wiek.
  Pozdrawiam serdecznie ,radośnie ,spontanicznie i ufnie jak dziecko:)) Molekułka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym dzieciństwem to różnie bywa, nie zawsze to bajka, nawet bohaterowie Le Clezio uciekają od niedoskonałej rzeczywistości, ale za pewno i trochę z tego dzieciństwa w każdym z nas wciąż jest drobina :) oby właśnia ta pełna radości, spontaniczności i ufności dla świata i ludzi. Serdeczności Molekułko!

   Usuń

Polecany post

Klisze wspomnień

Twarze umarłych przychodzą tylko w snach. Zamykają moje oczy bym nie ujrzała własnego zdziwienia rozwieszając klisze wspomnień plączących ...